Ami lejárt, még nem jelenti azt, hogy rossz is!
Időt akarunk spórolni, büszkének lenni, hogy előre gondolkodtunk, meg hatékonyak voltunk. Így bevásároltunk tartós élelmiszerekből, mert sokáig elállnak. Ezek lehet, de a ránk váró feladatok már kevésbé: az időnk véges, ezért nem sikerült sütnünk, mikor szerettünk volna, a kakaóport sem használtuk fel, a többi dologról nem is beszélve. Aztán helyet akarunk csinálni az újonnan vásárolt élelmiszereknek, és ekkor döbbenünk rá arra, hogy hamarosan lejár a szavatosságuk, képtelenség addig felhasználni őket. A másik döbbenet pedig arról szól, hogy túl sokat halmozunk fel.
Szerencsére vagy nem, másokkal is előfordul, ezért született megoldás a témában. Mindenki jót akar tenni azzal, hogy előre tervez, vásárol be, de sajnos sokaknak nem sikerül felhasználni ezeket az élelmiszereket. Itt kell kitérni két fontos fogalomra, melyek a köztudatban egybemosódnak, ezzel pedig rengeteg élelmiszerhulladék keletkezik, mégpedig feleslegesen. A minőségét megőrzi dátum azt jelöli, hogy az adott élelmiszer minőségi jellemzői meddig élvezhetőek 100 százalékosan, de ez nem jelenti azt, hogy utána nem fogyasztható el biztonságosan. Az Auchan élen jár ebben a kezdeményezésben és a Nébih-hel együtt fontos edukatív, szemléletformáló munkát végeznek, hogy tisztába tegyenek fogalmakat, illetve felhívják a figyelmet a különféle lehetőségekre.
Évente fejenként közel 26 kilogramm élelmiszer kerül a szemetesekbe, mely még felhasználható lenne! Ez 380 milliárd forint veszteséget jelent évente a lakosságnak. Érdemes a főzés alapanyagainak kiválasztásán és a nasi keresésen kívül, rendszeresen átnézni élelmiszerraktárunkat, ellenőrizve a dátumokat. Ennek köszönhetően időben kiderülne, hogy melyiket, mikor kell elfogyasztani. Ajánlott megelőzni a problémát, de ha erre nincsen lehetőség, gondoljunk arra, hogy ami nálunk többlet, az máshol hatalmas hiányt tölthet be, ez pedig igen hatékony megoldás. Hogy a közeli minőségmegőrzési idő lejárattal rendelkező élelmiszerek ne a szemetest gazdagítsák, hanem másoknak jót tehessünk velük, érdemes gyűjtőpontokra vinni őket. Olyan szervezeteknek, akik pontosan tudják, kiknek van szükségük rájuk. Ami lejárt, az még nem rossz. Ami veszített minőségéből (gondolunk itt az ízzel kapcsolatos faktorokra), az még biztonsággal elfogyasztható.
És ez a lényeg! Amivel kapcsolatban biztosak vagyunk, hogy már nem tudjuk alapanyagként felhasználni, azzal ajándékozzunk meg másokat, rászoruló családokat. A kávé, kakaó, száraztészta, konzerv újabb esélyt kaphat.
Az élelmiszer érték, ne pazaroljuk!